

Według Koranu, na przykład, syn ma prawo do dwukrotnie więcej dziedziczenia niż córka. [Koran 4:11] Koran również przedstawione wysiłki, aby ustalić prawa dziedziczenia, a tym samym tworząc kompletny system prawny. W przeciwieństwie do społeczeństw przedislamskich, w których zasady dziedziczenia znacznie się różniły Ponadto Koran nałożył ograniczenia na prawa testamentowe muzułmanów w zakresie rozporządzania swoim majątkiem. W ich testamencie, muzułmanin może oddać tylko jedną trzecią ich własności.
Usługi prawne a prawo spadkowe
Koran zawiera tylko trzy wersety, które dają konkretne szczegóły dziedziczenia i akcji, w uzupełnieniu do kilku innych wersetów dotyczących testamentowych. Koran 4:11,12,176] Ale te informacje zostały wykorzystane jako punkt wyjścia przez muzułmańskich prawników, którzy wyjaśnili prawa dziedziczenia jeszcze bardziej przy użyciu Hadith, jak również metod rozumowania prawnego jak Kijas. Obecnie dziedziczenie jest uważane za integralną część prawa szariatu, a jego stosowanie w odniesieniu do muzułmanów jest obowiązkowe, chociaż wiele narodów (zob. historyczny system dziedziczenia), mimo że są muzułmańskie, ma inne zwyczaje związane z dziedziczeniem. Usługi prawne.
Podział dóbr odziedziczonych był bardzo zróżnicowany w zależności od kultury i tradycji prawnych. W krajach stosujących np. prawo cywilne prawo dzieci do dziedziczenia majątku po rodzicach w z góry określonych proporcjach jest zapisane w prawie aż do Kodeksu Hammurabskiego (ok. 1750 r. p.n.e.). W amerykańskim stanie Luizjana, jedynym stanie USA, który stosuje kodeks napoleoński do celów prawa stanowego, system ten znany jest jako “przymusowe dziedziczenie”, które zakazuje wydziedziczania dorosłych dzieci z wyjątkiem kilku ściśle określonych powodów, które rodzic ma obowiązek udowodnić. Inne tradycje prawne, zwłaszcza w krajach stosujących prawo powszechne, pozwalają na podział spadków, niezależnie od woli, lub na wyleczenie dziecka z jakiegokolwiek powodu.
Usługi prawne a nierówność
W przypadku nierównomiernego dziedziczenia większość może otrzymać niewiele, a tylko niewielka liczba dziedziczy większą kwotę, przy czym mniejsza kwota jest przekazywana córce w rodzinie. [cytat konieczny] Kwota dziedziczenia jest często znacznie niższa niż wartość przedsiębiorstwa pierwotnie przekazanego synowi, zwłaszcza gdy syn przejmuje dobrze prosperującą firmę wielomilionową, jednak córce przyznaje się równowagę faktycznego spadku wynoszącą znacznie mniej niż wartość przedsiębiorstwa pierwotnie przekazanego synowi. Jest to szczególnie widoczne w kulturach starego świata, ale w wielu rodzinach trwa to do dziś.
Argumenty przemawiające za wyeliminowaniem rozbieżności w nierównościach w dziedziczeniu obejmują prawo do własności i zasługi indywidualnej alokacji kapitału na konfiskatę i redystrybucję majątku państwowego, ale nie rozwiązuje to tego, co niektórzy określają jako problem nierównego dziedziczenia. Jeśli chodzi o nierówność w dziedziczeniu, niektórzy ekonomiści i socjologowie skupiają się na międzypokoleniowym przekazywaniu dochodów lub bogactwa, co podobno ma bezpośredni wpływ na mobilność (lub brak mobilności) i pozycję klasową w społeczeństwie. Struktura polityczna i opcje polityczne regulujące transfer majątku różnią się w poszczególnych krajach.